Moje skúsenosti s Notion. Valcuje aj Trello…

Kedže už nejaký ten piatok sa venujem, resp. pracujem s aplikáciou Notion, rozhodol som sa, že sa sem-tam podelím o moje skúsenosti s touto fantastickou, prepracovanom, ultra výkonnou Notion appkou 🙂

Nikto sa na Slovensku tejto aplikácií doteraz nevenuje a kedže na úvod je trošku zložitejšia na pochopenie ako funguje, tak sa sa Vami podelím aj o krátke návody – ako na Notion.

Úplne na začiatku by som ešte spomenul, že niekedy dááávno, ešte keď to odporúčal Peter Chodelka na svojom webe – to sa písal rok okolo 2013,14, som používal Wunderlist, ktorý medzitým ukončil svoju púť

Potom som skrz rôzne odporúčania skúšal prejsť na Trello, Evernote, Things a najdlhšie sme fungovali na TickTick. Každé malo nejaké plusy a mínusy o čom možno spravím samostatný článok, ALE…nebolo to ono. Chcel som komplexnú appku na plánovanie, na správu osobných poznámok a HLAVNE firémnych poznámok.

Áno, strašne veľa ľudí začne používať Trello práve kvôli tomu, že to je free, že s ním viete spraviť kde čo. Je rýchle, ale je to kanabn systém. Jáááj, toto mi tak nesedííí. Možno niekomu áno, ale všetko riešiť, len cez kanban je naozaj otrava.

Čo všetko dokáže Notion appka ?

Naopak aplikácia Notion je v tomto delo! Teda aspoň toto sú moje skúsenosti. V nej úlohy môžete rozvrhnúť do toooľko rôznych možnosti, no pozrite:

  • Samotný kanban. Klasika ako v Trello.
  • Tabuľkové zobrazenie. Niečo ako excel, len prehľadnejšie.
  • Listové zobrazenie. Podobné ako tabuľka, len trochu inak.
  • Kalendár. Áno, aj Trello má niečo podobné, ale toto je o ligu lepšie!
  • Gáléria. Na úvode sa zobrazuje foto + popis alebo len foto. Ako si nastavíte. V tom mám celú databázi kníh. Vyzerá to podľa mňa fantasticky.
  • Časová os alebo timeline. Často sa tomu hovorí aj gantov diagram. Skvelé napr. na ukladanie a splatnosť faktúr.

Ako takto – táto recenzia na Notion nieje sponzorovaná, ale fakt tú appku musím pochváliť. Tá časová os je fantázia. Ja tam mám napríklad úložené faktúry a pekne Vám pomáhajú vidieť Vám končí splatnosť atď.

Uložené tam mám naozaj asi všetko, od súkromia, cez firmu. Celé leto som dokonca pracoval na kvalitnej databáze pre našu firmu Cvaknito, pozrite sa dole ako to vyzerá:

Pracovný priestor Cvaknito.sk v Notion-2
Takto vyzerá pracovné prostredie v Notion pre Cvaknito.sk

Ako vidíte, máte tam uložené kompletne všetko. Aplikácia Notion má naozaj premakané databázy. Takto – nieje to úplne najjednoduchšie to zmáknuť a pochopiť ako to celé funguje. Aj doteraz sa ešte stále účim a stále ma niečo prekvapí…ALE ak to vstrebete, zmáknete, naučíte, no proste sa Vám to dostane pod kožu tak. Tak koniec. Appka Notion nemá obody.

Popravde som sa čudoval, že túto Notion na Slovensku ešte nikto nevyčuchal. Niesú k nej žiadne recenzie, žiadne skúsenosti, no fakt sa o nej nepíše dokopy nič.

Čo je zvláštne lebo je free. No teda v základe a ten základ bežnému smrteľníkovy určite možno bude stačiť aj navždy, je proste free. Ja som ju tiež používal prv mesiac free, až potom sme spustili platenú verziu – a to len kvôli tomu, aby každý člen teamu Cvaknito (znie to ako by nás tam bolo 50, čo?! 😀 ) mal určité právomoci.

Toto je príjmací pohovor, body, ktoré sa chcem spýtať na pohovore mám stále pokope.

Vysvetlím. Napr. nemusí každý zamestnanec alebo nebodaj influencer vedieť o všetkom čo sa u nás vo firme deje. Takto máme pekne rozvetvené. Influencery majú len svoj intimčo vo vlastnom priestore.

Ľudia, ktorý nahadzujú produkty vidia iba veci pridelené na čo majú makenzi. A bežný zamestnanec má prístup k väčšine, len samozrejme o fraktúrach vedieť samozrejme nemusí 🙂

Oplatí sa investovať čas do takejto Notion databázy ?

Oplatí! Všetkými 10-timi vám hovorím, že oplatí. Áno, na prvú šupu vám to bude trvať možno trošku dlhšie, beriem. Možno dni, možno dokonca až týždne či mesiace. Výhoda ale je jedna. Viete to všetko duplikovať. Ak si raz vytvoríte firémne prostredie s návodmi skončí sa celá plejáda otázok od zamestnacov – ako má spraviť to či ono ? A vy nato: veď včera som Ti to vysvetľovať, je to tak a tak.

Áno, toto možno bude znieť tvrdo, ale v momente sa stanete slobodný od zamestnancov. Samozrejme si ich treba stále vážiť, ale ak skončia, ale proste to skončíte vy, môžete jedného dňa zduplikovať všetko skrze jednu emailovú adresu a prístup do Notion.

Hovorím vám, ušetríte hodinyyyy a hodiny času. Opadne stres – čo ak človek odídte v rušnom období ? Čo ak sa to nenaučí ? Dáte mu prístup do Notion a je po paráde. Ak nevie, pozrie si video zase a zase. A možno zase. Ale nakoniec sa to naučí 🙂 Garantujem vám to. Ak rozbiehate shop alebo plánujete najímať ľudí, určite sa Vám to veľmi oplatí.

Moje skúsenosti s Notion v súkromí

Más skúsenosti s Notion aj v súkromí ? Samoška. V Notion môžete mať aj viac prostredia ako jedno. Dokonca ich viete prepojiť do jedného alebo si vytvoriť ako nového užívateľa a mať to úplne oddelené. Ja napr. som si vymakal databázu kníh, kde mám všetko pekne rozpísané, hľa:

Moja knižnica v Notion 🙂

Samozrejme tých možností je veľa, Notion appku môžete používať naozaj asi na všetko. Ako som už spomínal – na začiatku je to zamňa trochu ťahšie na pochopenie, ako čo kde funguje (často som na to prišiel náhodou :D) ale potom je to fantázia.

A čo vy ? Aké máte skúsenosti s Notion ? Vylej svoje ❤️ do komentára. Ak žiadne, rýchlo šup-šup klikni tuto na link a sťahuj, skúšaj, tvor 💪

Vložiť komentár